Bez bebek yapmaya nereden başlamak lazım?

Bizim gibi bebek yapmaya heves ediyorsanız,  baştan söyleyelim ; karar vermeniz gereken malzeme, teknik, model, yöntem vb o kadar çeşitli ki.. Önce bir süre hangisi ile daha iyi sonuç aldığınızı bulmanız gerekiyor.

Hani modelimizi oturtalım derken malzemeyi de oturtmak gerekiyor. Model de önemli elbette. Seçtiğiniz ya da tasarladığınız modele en iyi hangi malzemelerin gideceği de.

Örneğin ne tür bir malzeme ile bebeğinizin gövde kısmını yapacaksınız? Kollar, bacaklar, gövde ve baş aynı malzemeden mi olacak?

– pamuklu bir kumaş mı?
– keçe mi?
– likralı bir kumaş mı?
– desenli / desensiz bir kumaş mı?
– ne renk  kumaş(lar) ya da keçe(ler) kullanacaksınız?

Tabi burada amigurumi (örgü bebekleri) değil bizim yaptığımız tarz bebekleri kastediyoruz.

Amigurumi tığ ile örülen bebeklere deniliyor biliyorsunuz. Biz yapamıyoruz çünkü konuşmaya dalıp saymayı unuttuğumuzdan ucubeye dönüyor ördüklerimiz..

Heveslenmedik değil yani ..

İki kadın çalışmanında bazı dezavantajları oluyor tabi )

KEÇE KUMAŞ

IMG_0569

Biz yola çıktığımızda ilk önce keçe kumaş ile bebek yapma yolunu seçtik. Keçe kumaş ile bebek yapmanın pek çok avantajı var yeni başlayanlar için.

Bir kere dikiş makinasına ihtiyacınız olmuyor çünkü bebeğin kendisi ve elbiselerini dikişleri gizleme ihtiyacı duymadan dışardan dikiyosunuz. Yani iki kumaş parçasını birleştirdiğinizde dikişlerin görünen kısmı yüzeyde kalıyor. Normal kumaş diker gibi dikişler gözükmesin diye ters çevirmiyorsunuz.

Bir diğer avantajı keçe kumaşın ipliklenmeyen bir kumal olması. Dolayısıyla normal kumaşla uğraştığınız etek ucu bastırma, sülfile ve benzeri dertleriniz olmuyor. Bebeğiniz kumaş bebeğe göre daha hızlı tamamlanıp ortaya çıkıyor. Bu söylediklerimiz bebeğin kendisi ve kıyafetleri için geçerli.

Keçe kumaşın da çok çeşitleri var. Kalını, incesi, desenlisi, yumuşağı, serti, kalitelisi, kalitesizi. Bizim yaşadığımız şehirde tuhafiye malzemeleri satan yerlerdeki parça keçelerin çok kaliteli olduğunu söyleyemeyeceğim. Görünüşü bile tüylenmiş gibi olanları almanızı tavsiye etmiyorum özellikle. Bebeğiniz deforme olmuş gibi gözüküyor bittiğinde.

En kalın olanları da bebek için uygun değil. Tavsiyem ince ve mümkün olduğu kadar yumuşak ve pamuksu olması. Elbette görünüşünün de pürüzsüz olması.

IMG_8097

 

Yandaki bebek tüylenmiş gibi duran bir keçe ile yapıldı. Dikkatli bakarsanız kumaşın deforme olmuş gibi göründüğünü ve bunun da bebeğe verilen emeği yok ettiğini görebilirsiniz.

Acemilik zamanlarımızda kumaş seçmeyi bilemedik biz de elbette. Hatta  hâlâ bile yanıldığımız oluyor.

İlerleyen zamanlarda diğer kumaşlarla yaşadığımız maceralardan da bahsedeceğiz. Bu günlük konumuz keçe bebek için kullanılan kumaşlar olduğu için  sadece onlardan bahsedeceğiz.

Bu arada kumaş rengini kendi zevkinize göre  belirleyin çünkü bunca zaman içinde anladık  ki herkesin beğenisi çok farklı. Örneğin ben ten rengine yakın, somon, pembe gövde renkleri seçerken, ortağım beyaz olanları beğeniyor.

Bebeğinizin görüntüsü seçtiğiniz kumaşa ve rengine göre farklılık gösterecektir. Sadece bu kadarla değil saçına kullandığınız malzeme, rengi, kumaşın rengi, cinsi, yüzünün şekli, elbisesi ve elbisesinde kullandığınız malzemeye kadar her şey tek bir kalıpla birden çok çeşit bebek yapmanızı sağlayacaktır. Yapmaya devam ettikçe ne demek istediğimizi anlayacaksınız.

Elinizde tek bir bebek kalıbı olsa bile, onunla onlarca çeşit bebeğiniz olabilir.

Evet çok uzatmayalım. Yeni başlayanlar için keçe kumaşı tavsiye ederiz. Bu kumaşın içinde kullanacağınız dolgu malzemesi de sorun olmayacaktır. Çünkü keçe içine konulan malzemeyi belli eden bir kumaş değildir.

Tek yapmanız gereken dış dikişlerinizin düzgün olması, bebeğinizin için tepeleme dolgu malzemesi ile doldurmamanızdır. Ne  kadar sağlam dikerseniz dikin, elde yapılan dikiş hiç bir zaman makina dikişi kadar sağlam olmayacaktır. Keçe esneyebilen bir kumaş olduğundan siz bebeğinizi doldururken dolgu malzemesini çok fazla doldurursanız  bebeğinizin dikişkeri patlayacak, kumaş deforme olacağı için de yeniden dikseniz bile çok kötü görünecektir.

Masalımıza dahil olduğunuz için teşekkür ederiz

🌜🌞
@ayratasarimatolyesi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s